Yatak Odası bir evin salondan sonra en önemli görülen mekânıdır. Avrupa'da ve Amerika'da giyinme/makyaj odaları her ne kadar ayrı olsa da Türkiye'de yatak odası aynı zamanda çiftlerin elbiselerini sakladıkları, giyindikleri ve kadınların makyajlarını yaptıkları yerdir. Bu nedenle birçok işlevi aynı anda yerine getiren, yükü ağır bir odadır.

Kişisel zevklere göre çok farklı dekorasyon imkânlarına sahip yatak odalarını, çiftler zevklerine göre özgürce tasarlayabilirler, çünkü misafirler tarafından neredeyse hiç görülmeyen yatak odaları genellikle ev fertleri arasında bir sır olarak kalır.

Yatak odası dekorasyonunda, çiftlerin kullanım alışkanlıkları ve yaşam tarzlarına göre dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Günün tamamlandığı ve uykunun başladığı o sakin, huzurlu olması gereken anlardan, uyandıktan sonra geçen ve yeni güne hazırlanan zamanlara kadar vaktimiz hep bu odada geçer. Yatak odaları ailelerin hayatlarında önemli bir yer kaplar, uyku dâhil olmak üzere günde neredeyse 8-10 saat bu odada geçirilir. Hayatımızda böylesine önemli bir yere sahip bu mekânı nasıl dekore edeceğimiz, ne tip mobilyalarla donatacağımız, yatak odasında geçirdiğimiz zamanın kalitesini doğrudan etkiler.

Yatak odasında kullanılacak mobilyaların karışıklıktan uzak, basit ve fonksiyonel olması gereklidir, çünkü uykulu vakitlerimizde ve uykudan yeni uyandığımız, uyku sersemliğinin üzerimizde olduğu anlarda, açılması zor bir gardırop kapağı, hareket ettirilmesi güç bir tabure bile içinden çıkılmaz bir sıkıntı yaratabilir.

Üzerinde uyuduğumuz ve özel anlarımızı geçirdiğimiz ranza, baza ve yatak gibi mobilyaların dayanıklı, ses çıkarmayacak sağlam bağlantı noktaları olmalıdır. Özellikle sünger dolgulu, yumuşak yatak başlıkları ahşap olanlara göre daha konforludur, gece uykuya geçerken ellerimizin ve başımızın temas edebileceği bu noktada sert, soğuk bir his rahatsız edici olabilir.

Şıklığı seven hanımlar için iyi aydınlatılmış, çekmecelerinin tüm bakım ve makyaj malzemelerini alabileceği kadar geniş, büyük bir makyaj masasıyla beraber (tuvalet masası) geniş bir ayna işlevselliği ve konforu arttıracaktır.

Küçük yatak odaları için kapıları sürgülü gardıroplar ve altı boş ranzalar yerine, bazalar büyük yer tasarrufu sağlayacaktır.

Uykuya dalmadan önce kitap okumayı alışkanlık haline getirmiş kişiler için okuma ışığı bulunduran yatak başlıkları çok büyük kolaylık sağlayabilir, hiç değilse yatak kenarına koyabileceğiniz loş bir okuma lambasıyla eşiniz uykuya dalarken onu rahatsız etmeden kitabınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

Yatak odası dekorasyonunda kullanacağınız renklerin önemi büyüktür, kişiliğinize ve elde etmek istediğiniz psikolojik etkilere göre renkler ve kombinasyonlar seçebilirsiniz, bununla ilgili ayrıntılı bilgiye Mobilya Seçiminde Renklerin Önemi isimli yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yatak odasına televizyon, bilgisayar gibi elektronik aletler koyulmasını uyku kalitesi açısından uzmanlar tavsiye etmemektedir. Eğer sessizlikten hoşlanmıyorsanız cep telefonunuzu bağlayabileceğiniz bir müzik çalar veya eski moda radyolu bir alarm koyabilirsiniz. Sabahları müzikle uyanmanın gün boyu pozitif etki yarattığı bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır.

Evlerinizde önemi büyük olan yatak odalarının dekorasyonu, üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir yere sahip. Hayatınızın konforunu arttırmayı ilke haline getiren DMÇ Mobilya onlarca çeşit yatak odası takımını sizlerin beğenisine sunuyor. Tüm bu modelleri Bayraklı, Çiğli ve Karabağlar mağazalarımızda da görebilirsiniz.