Bu yıl Efor Fuarcılık tarafından 24.sü düzenlenecek Türkiye'nin en büyük mobilya ve dekorasyon fuarı MODEKO, 27 Şubat-3 Mart 2013 tarihleri arasında İzmir Uluslararası Fuar Alanında kapılarını mobilya sektörünün profesyonellerine açacak.

184 üretici firmanın 5 gün süreyle ürünlerini ithalatçılar, ihracatçılar, bayiler, satın almacılar, iç mimarlar, mimarlar ve dekoratörlere sergileyeceği fuar için 60.000 davetiye dağıtıldı.

Fuarda modern mobilyalar, klasik mobilyalar, modüler mobilyalar, eskitme mobilyalar, sandalyeler, koltuklar, kanepeler, genç odaları, bebek odaları, yataklar, yatak setleri, mutfak mobilyaları, ofis mobilyaları, bahçe mobilyaları, aydınlatma ekipmanları, ev dekorasyonu ve aksesuarları sergilenecek.

Efor Fuarcılık Genel Müdürü Nuray Eyigele açılış öncesi basın mensuplarına fuar hakkında bilgiler verdi. Ziyaretçilerin istedikleri bilgilere ve ürünlere hızlı ulaşımını sağlamak ve yoğunluğu azaltmak amacıyla sergi salonlarında ürünlerin gruplandığını belirten Eyilge, fabrikasyon mobilya üreticileri için 1A, 1B, 2 ve 3 no'lu salonların, modern, klasik ve avangart mobilyalar için 4 no'lu salonun ayrıldığını söyledi.

Bu yıl da fuar'a dünyanın her yanından mobilya profesyonellerinin ilgi gösterdiğini belirten Nuray Eyilge “Sektörle iş birliği içinde bu sene 24. kez fuarımızı açacağız. Bu işbirliğinin önemli bir göstergesi her yıl Nisan ayında düzenlediğimiz organizasyonumuzu Şubat ayına almamız. Çok sayıda katılımcımız Nisan ayında sektörün canlandığını ve üreticiden siparişlerin daha erken bir tarihte yapılması gerektiği görüşünü savunuyor. MODEKO 2013 24. İzmir Mobilya Fuarına katılımcılarımızın tamamı üreticidir. Organizasyon kapsamında Ev mobilyası, iç dizayn ürünleri, koltuk ve yatak gibi geniş yelpazede pek çok ürün yeni tasarımlarıyla sergilenecek. İthalatçılar, ihracatçılar, satın almacılar, bayiler, mimarlar, iç mimarlar, dekoratörler, endüstriyel tasarımcılar ve mobilya yan sanayi üreticilerinin yeni ticari bağlantılara adım atmasını amaçladığımız fuarda, yeni yılın ihracat hedefleri de belirlenecek” dedi.

Bulgaristan, Yunanistan, İran, Rusya, Makedonya, Suriye, Libya, Fas, Tunus, Portekiz, Cezayir ve Almanya'dan alım heyetlerinin katılacağı MODEKO 2013'ün İzmir'e 50 milyon dolar kazandırması bekleniyor.

Hatırlatmakta fayda var, 2011'de 184 firmanın katılımıyla gerçekleşen MODEKO'ya Danimarka, Hollanda, Ukrayna, Yunanistan, Rusya, Lübnan, Azerbaycan, Mısır, Katar, Gürcistan, Suriye, Libya, Irak, İran başta olmak üzere 23 ülkeden ve ülkemizden toplam 24,528 ziyaretçi gelmişti.

25 yıldır mobilya sektörünün kalbinin attığı MODEKO'da bu yıl bir ilk gerçekleşti. İç mimarlık ve tasarım öğrencilerinin katılımıyla düzenlenen tasarım yarışmasında, İç mimarlık alanında uzman eğitmenler ve mobilya sektörünün önde gelen isimleri jüri üyeliği yaptı. “Uyanış” temalı yarışmada başarılı olan üç öğrenciye ödülleri fuarda yapılacak etkinlikte teslim edilecek.