Mobilya alışverişi çoğu insanın, yıllar içinde yalnızca birkaç defa yaptığı bir şeydir. Böyle nadir yapılan bir alışverişte tabii ki kimsenin mobilya konusunda eksper gibi seçim yapabilecek bilgi edinme fırsatı olmamaktadır. Bazı teknik işlerle uğraşan meslek erbapları dışında, mobilyaların üretiminde kullanılan ahşap ve yan ahşap ürünlerinin özelliklerini bilmek, modern şehir sakinleri açısından zor bir iş; fakat mobilya alırken ince eleyip sık dokumak gerekli. Mobilyalar uzun yıllar kullanılmak amacıyla alınır ve kalite açısından ihtiyaca en uygun ahşap malzemelerden üretilmiş mobilyayı seçebilmek, bazı teknik konularda bilgi sahibi olmayı gerektirebilir.

Mobilya seçimi zor bir iştir. Karar verme sürecinde karşınıza çıkacak, mobilya üretiminde kullanılan ahşap malzemelerle ilgili, teknik terimlerin anlamını ve bu ahşap malzemelerin özelliklerini sıralayacağımız bu yazımızın sizlere faydalı olmasını umarız.

SUNTA (Yonga Levha)

Asıl adı Yonga Levhadır, fakat bu malzemeyi Türkiye'de üreten ilk firmanın adı 'Sunta' olduğundan halk arasında Sunta olarak bilinmektedir. Odun veya odunlaşmış bitki parçalarının yapay reçine vasıtasıyla yüksek sıcaklık ve basınç altında preslenmesiyle elde edilir. Çam, ladin, köknar, servi, ardıç, kavak, kayın, ıhlamur, kızılağaç, huş gibi ağaçlardan da üretilmekle beraber çoğunlukla çeşitli ahşap artıkları (çıtalar, tahta ve tomrukların uç kısımları, testere talaşı, kaplama artıkları) suntanın hammaddesini oluşturur. Suya, yangına ve böceklere karşı dayanım kazanması için içerisine çeşitli katkı maddeleri karıştırılır.

MDF (Medium Density Fiberboard)

Türkçe çevirisi 'Orta Yoğunluklu Lifli Levha' olan kompozit ahşap malzemedir. Mdf, odun ve benzeri lifli malzemelerin liflerinin, buhar yardımıyla ayrıldıktan sonra sentetik yapıştırıcılarla karıştırılarak, sıcaklık ve basınç altında preslenmesiyle elde edilen dayanıklı bir levhadır. Suya, suntaya nazaran daha dayanıklıdır fakat daha ağırdır. Mutfak tezgahı, dolap, kapı, sehpa ve benzeri mobilyaların üretiminde kullanılır. İşlenmesinin ve kaplanmasının kolay olmasının yanında çivi ve vidayla çok sağlam sabitlenebilir, bu durum hem mobilya üretiminde maliyetin düşmesine hem de dayanıklılığın artmasına sebep olur.

KONTRPLAK

Kökeni Mısır'da mumyaların saklandığı kutulara kadar uzanan kontrplak; lif yönleri birbirini dik ya da 45 derecelik açıyla kesecek biçimde üst üste getirilen, üç veya daha fazla ağaç katmanının yapıştırılmasıyla elde edilir. Esnek bir yapıya sahiptir ve eğimli uygulamalarda kullanılabilir. Bu özelliği sayesinde çok farklı mobilya tasarımlarının uygulanabilmesine kapı açar. Kaplamasız kullanıldığında doğal ahşap görünümünü verir.

KONTRATABLA

Kontrplak'a benzer olarak ağaç katmanlarının lif yönlerinin birbirine dik ya da 45 derecelik açıyla kesecek şekilde üst üste yapıştırılmasıyla elde edilir. Kontrplaktan farklı yanı, orta tabakada bulunan ağaç malzemenin şekil değiştirmesini önlemek amacıyla dış kısımlara daha ince tabakaların yapıştırılmasıdır. Orta tabakada yan yana dizilmiş çitalar bulunabileceği gibi masif ağaç plakalar da bulunabilir.

MASİF AHŞAP

Masif kelimesi saf, katışıksız anlamına gelmektedir. Masif ahşap, ağaç tomrukları kesildikten sonra kimyasal ve mekanik yapısı bozulmadan, kurutularak ya da kurutulmadan ahşap haline getirilmesiyle elde edilir. Yüksek kaliteli mobilyaların üretiminde tercih edilir.