Mobilya tercihinde herkesin kendine özel kriterleri vardır. Kimi insan fonksiyonelliğe önem verir, kimi insan gösterişe, kimi dayanıklılığa, kimi de diğer mobilyalarına ve aksesuarlarına uyumuna. Ama bütün bu kriterlerin içinde mobilyanın rengi herkes için ayrı bir önem arz eder. Sevdiğimiz renkleri tercih ederiz, bu sevgi sınırları içinde mobilyaların bize hoş gelen, uyumlu renklerde olmasını isteriz.

Çeşitlerin büyük çoğunluğunu oluşturan oturma odaları, yemek odaları ve yatak odaları mobilyalarının renkleri siyah, beyaz, kahverengi arasında gidip gelir. Cesaret isteyen mavi, yeşil, sarı, turuncu, kırmızı, pembe gibi renkler genç odalarında tercih edilir. Eğer renklerin sadece görsel bir uyumdan ibaret olduğunu sanıyor, davranışlarımızı, isteklerimizi, ruh halimizi, düşüncelerimizi kısaca psikolojimizi güçlü bir şekilde etkilediğinden haberdar değilseniz, evinizin dekorasyonunda size yardımı dokunacak bu bilgileri okumanızı ve dostlarınızla paylaşmanızı tavsiye ederiz.

Mobilya, aksesuar, perde, boya seçiminde renklerin etkilerini göz önünde bulundurarak daha sağlıklı bir ruh haline, daha mutlu, verimli bir hayata adım atabileceğinizi biliyor muydunuz?

Dünyada bankaların logo ve tabelalarının genelde yeşil, gıda firmalarının logolarının kırmızı, köprü korkuluklarının ve okulların duvarlarının mavi olduğuna dikkat ettiyseniz, bunun bir tesadüf olmadığını anlayacaksınız. Renklerin psikolojik etkileri on yıllardır reklam sektöründe biliniyor ve kullanılıyor. Renklerin insanlar üzerindeki etkilerinden faydalanılarak insanlara farkında olmadan duygular aşılanıyor.

Reklam firmalarınca bize on yıllardır uygulanan bu yöntemleri, yaşam kalitemizi arttırmak için kendi kendimize uygulayabiliriz. Oturma gruplarınızı, aksesuarlarınızı, halılarınızı, perdelerinizi seçerken hangi rengin hangi duyguyu tetiklediğini bilmek mobilya seçiminde işinize çok yarayacaktır.

Mobilya seçiminde renk tercihinizi yönlendirebilmenizi sağlayacak bilgileri ve tüyoları anlatırken denizin, gökyüzünün hakimi maviyle başlayalım.

Mavi, huzur veren ve sakinleştiren bir renktir. Ruhu dinlendirip rahatlatır. Vücudumuzun kan akışını yavaşlattığına, dolayısıyla sakinleştirdiğine inanılır. Batıda ve ülkemizde köprü korkuluklarının maviye boyanması intiharları azaltmak amacıyladır. Okullarda duvarlar maviye boyandığında çocukların daha az yaramazlık yaptıkları bilimsel olarak ispatlanmıştır. Yaramaz çocuğunuzun odasına mavi mobilyalar seçerek bu rengin etkilerinden faydalanabilirsiniz. Fakat dikkat edin, mavi koyu tonlarda ve yoğun olarak kullanıldığında moral bozucu, kasvet veren bir etkiye sahip olur, beyaz gibi açık tonlarla kombine ettiğinizde gerçek etkisini ortaya çıkaracaktır.

Sarı, turuncuyla beraber sonbaharın rengidir. Ruha hüzün ve duygusallık verir. Sıcak bir his yaratır. Aynı zamanda uyarıcıdır, bu sebeple taksiler sarı renklidir.

Kırmızı, güçlü ve uyarıcı bir renktir. Koyu renklerle beraber kullanıldığında gücü artar. Kan akışını hızlandırır, tansiyonu ve arzuyu yükseltir, iştahı açar, bu nedenle gıda firmalarının logoları ve fast-food restoranlarının dakorasyonları kırmızıdır. Yatak odasında kırmızı ve siyah renkleri kullanmak sizi mutlu edecek sonuçlar doğuracaktır.

Yeşil, güven veren bir renktir. Bankaların logolarında kullanılmasının sebebi bu güven verici etkisidir. Aynı zamanda rahatlatıcı özelliğe sahiptir, yeşil alanlarda insanların mide rahatsızlıklarının azaldığı bilimsel olarak saptanmıştır. Yaratıcılığı ateşler, bu özelliği sayesinde büyük restorantların mutfaklarına hakim renktir. Çalışma odalarında, ofislerde yeşil mobilyalar, perdeler veya duvarlar seçilmesi yaratıcılığı ve verimi arttıracaktır.

Mor, dengesiz etkilere sahip bir renktir. Bazen huzur, ferahlık ve sakinlik verirken tam tersi kötümserliğe de sebep olabilir. İntihar edenlerin en beğendiği renk mordur. Bilinç altında korkuya sebep verdiği saptanmıştır, bu nedenle tarih boyunca krallar, hükümdarlar, yüksek mevkideki insanlar karşı tarafa korku vermek ve gücünü ispat etmek amacıyla mor giyinmişlerdir. Ofisinize mor koltuklar yerleştirmek çalışanlarınız üzerinde otoritenizi sağlamlaştırmanızı sağlayabilir.

Kahveregi, samimiyet hissi verir, resmiyeti yok eder. Oturma odalarında kahverengi mobilyalar kullanmak iletişiminizi arttıracak, kendinizi rahat hissetmenize sebep olacaktır. İlginçtir ki aceleci davranmanıza da sebep olur, bir sanat müzesinde yapılan araştırmaya göre duvarlar beyaz renge boyandığında insanlar daha yavaş, kahverengiye boyandığında daha hızlı hareket etmişlerdir.

Beyaz, temizlik hissi verir. İstikrarı ve devamlılığı simgelediğinden çalışanlarınızı işyerinde tutmak için seçilecek ideal mobilya rengidir.

DMÇ Mobilya olarak ev ve işyeri dekorasyonunuzu planlarken, bu bilgilerin sizi daha mutlu, konforlu, başarılı ve verimli bir hayata taşımasını dileriz.