İlk yapmanız gereken ihtiyaçlarınızı tam olarak belirlemek. Böylece hem zamandan tasarruf edecek, hem onlarca seçenek arasında karar vermeniz kolaylaşacak, hem de gereksiz parçalarla evinizi doldurmamış olacaksınız. Eğer tüm ev için mobilya bakıyorsanız, evi odalara ayırmak ve her oda için alınması gereken olmazsa olmaz eşyaları teker teker yazmalısınız. Bu, tek oda için yapılacak mobilya alışverişlerinde de geçerli.

Salonunuz için yapacağınız alışverişlerde odanızın büyüklüğü oturma grubu modeli ile ilgili genel bir fikir verebilir. Eğer çok büyük olmayan bir salonunuz varsa köşe koltuk takımı hem alan tasarrufu sağlayacak, hem de salonunuza modern bir görünüm verecektir. Ayrıca küçük salonlarda yemek masası alışverişinin, koltuk alışverişinden sonra yapılması önerilir. Mağazada gözünüze ufak görünen masa ve sandalye, eve geldiğinizde hayal ettiğiniz köşeye biraz büyük gelebilir. Çok misafiri olan veya kalabalık bir aileyseniz, yıkanabilen koltuk ve yastık kılıfları sizin için ideal olacaktır. Silinebilen modellerden çok, çıkartılıp makineye atılabilen modeller hayatınızı oldukça kolaylaştırabilir. Koltukları mutlaka deneyerek alın. Karşıdan rahat görünen bir koltuk takımı, eve geldiğinizde kabusunuz olmasın. Saatlerce oturmaya ve hatta bazen yatmaya elverişli, yumuşak koltukları tercih edebilirsiniz.

Tv ünitesi seçimini de minimal mobilyalardan yana kullanırsanız hem salonunuzu boğmamış, hem de modern havayı korumuş olursunuz. Etrafına asacağınız tablolar ve kullanacağınız aksesuarlar ile mağazada gördüğünüz büyük tv ünitesinden çok daha hoş bir görünüm elde edebilirsiniz. Eğer çok fazla eşyanız var ve bunlar için illa ki büyük bir ünite tercih edecekseniz, kapaklı olanları ve bol çekmeceli olanları tercih edebilirsiniz.

Yatak Odası alışverişi için akıllı çözümlere yönelin. Klasik bir yatak, gardırop ve makyaj masası üçlüsünü tercih edeceksiniz bile, tercihinizi bol depolama alanı olanlardan ve odayı boğmayacak sıcak ve düz renklerden yana yapın. Kullanacağınız aksesuarlarla odayı istediğiniz kadar renklendirebileceğinizi unutmayın. Yatak odalarında ışık kullanımı oldukça önemlidir, birkaç abajur ile gereken atmosferi yaratabilirsiniz.

Genel olarak dolaplı mobilyalarınızın kapaklarının güçlü olmasına ve iyi kapanmasına dikkat edin. Çekmeceler ve sürgülü kapaklar en çok arıza çıkaran yerlerdir. Herhangi bir takılma olmaması veya tekerleklerin sürgüden çıkmamadan açılıp, kapanması önemlidir. Sandalye ve masaların ayaklarının eşit olmasına ve sallanmamasına dikkat edin. Yastık ya da koltuklardaki fermuar ve düğme gibi kısımların çalışır ve sağlam olması da kaliteye verilen önemi gösterir.

Mobilyalarınızı seçeceğiniz mağazayı titizlikle seçin. Garanti ve iade şartlarını iyice araştırın. Bazı özel yapım ürünlerin iadesinin zor olduğu bir gerçek. Özel yapım ürünler tercih edecekseniz, satıcı ile mutlaka bir sözleşme yapın. Eğer hepsini önceden konuşursanız, daha sonra çıkması muhtemel pürüzlerde başınız çok ağrımaz. Mümkünse daha önceki müşterileri ile olan yorumları ve varsa şikayetleri de okuyun. Kargo ve montaj masrafının ürüne dahil olup olmadığını mutlaka sorun.

En önemlisi mağazada gördüğünüz görüntüye hemen aldanmayın ve iyice araştırın, gezin, düşünün. Mağaza personelinin, yeni bir mobilya alıyor olmanın ve mağazadaki yardımcı aksesuarların büyüsüne aldanıp daha sonra pişmanlık duyacağınız seçimler yapmayın.

İyi alışverişler.