Deri bir tutkudur. Eğer deri seviyorsanız şanslısınız! Derinin modası asla geçmez. Hem kıyafetlerinizde, hem arabalarınızda hem de evlerinizde yani mobilyalarınızda uzun yıllar zevkle ve sıkılmadan kullanabilirsiniz. Ama bu dayanıklılığın bir bedeli var; ona iyi bakmalısınız. Deri mobilyaların bakımı kumaş mobilyalar gibi değildir, daha özenli ve doğal yöntemler kullanmalısınız, aksi taktirde deri mobilyalarınızın yüzeyi çatlayabilir, solabilir hatta küflenebilir.

Evinizde, günlük hayatınızda mobilyalarınızın başına bir çok şey gelebilir, üzerlerine yiyecek ve içecekler dökülebilir, evcil hayvanlarınızın gazabına uğrayabilir, çocuklarınız üzerine resim çizmeye çalışabilir. Bu gibi durumlarda lekeye derhal müdehale etmek gerekir, çünkü deri, üzerine temas eden sıvıları derhal emme eğilimindedir.

Deri mobilyalarınızın temizliği, bakımı ve korunması için size yardımı dokunacağına inandığımız yöntemleri uygulayarak mobilyalarınızın uzun yıllar tertemiz ve ilk günkü gibi göz alıcı kalmasını sağlayabilirsiniz.

TEMİZLİK

Gündelik tozların temizliği için en sağlıklı yöntem temiz ve nemli bir bez ile deri mobilyalarınızın tozlarını almaktır. Aşındırıcı kimyasal temizleyiciler kullanmayın, bunlar derinizin yüzeyine zarar verir. Minder köşeleri gibi derin aralıkları almak için elektrikli süpürgenizin fırçalı ucunu kullanabilirsiniz.

Meyve suları, kahve, çay, kola, reçel ve benzeri yağsız gıdaların oluşturduğu lekelere hızlıca müdehale etmek gerekir, deri üzerine dökülen sıvının tamamını emici bir bez ya da peçete yardımıyla temizledikten sonra, beyaz sabunlu suyla nemlendirilmiş bir bez ile hafifçe silinmeli, ardından kurutma beziyle tekrar silinmeli. Deriyi çok fazla ıslatmamak ve ısıyla kurutma işlemi yapmamak önemli.

Eğer deri mobilyanızın üzerine yemek, ketçap, mayonez gibi yağlı maddeler dökülürse yine hemen müdehale ettikten sonra çok az bulaşık deterjanı döktüğünüz bir bez ile lekeyi hafifçe silebilirsiniz, ardından nemli bezle deterjan artıklarını yüzeyden temizleyip kurumaya bırakabilirsiniz.

Deri üzerinde kalem veya boya lekesi oluşursa bir pamuk ve bir parça vazelin ile lekeyi hafifçe ovarak çıkarabilirsiniz. Kesinlikle aseton, tiner, benzin gibi ağır ve aşındırıcı kimyasallarla deri mobilyalarınızı temizlemeye çalışmayın. Lekeler çıkmıyorsa ucuz fiyata satılan profesyonel deri temizlik ürünlerini kullanabilirsiniz.

Ayrıca belirtelim, evcil hayvanların salyaları da deriye zarar vererek üzerinde leke bırakabilir.

BAKIM

Deri mobilyalarınızın bakımı için neler yapabileceğinizden çok neler yapmamanız gerektiği önemlidir. Deri mobilyalarınızı temizlemek, parlatmak ve nemlendirmek için; mobilya cilası, parafin veya silikon içeren araç cilaları, ıslak mendiller, çamaşır suyu kullanmamalısınız. Bu kimyasallar mobilyalarınızın deri yüzeylerinde ağır tahribatlar yaratabilir.

Deri mobilyalarınızın bakımı için özel üretilmiş deri bakım kremlerini kullanabilirsiniz.

KORUMA

Deri mobilyalarınızı çatlama, solma ve küflenmelerden korumak için uygulayabileceğiniz çok basit birkaç yöntem vardır.

Deri mobilyalarınızı kalorifer petekleri ve benzeri ısı kaynaklarından en az 20 santim uzağa yerleştirmelisiniz, deri içerisinde bir miktar nem ihtiva eder, eğer bu nemi kaybederse çatlamaya başlayacaktır.

Deri mobilyalarınızın direk güneş ışığı almasını önlemelisiniz, güneş ışığı deriyi hem kurutacak hem de renklerinin solmasına sebep olacaktır.

Deri mobilyalarınızı çok sık bir şekilde ıslak bezle silmemeli, uzun süre ıslak bırakmamalısınız, aşırı nemlenen deri biyolojik yaşam açısından elverişli hale gelir ve küflenebilir.

Ve son olarak kediler. Evinizde kedi besliyorsanız büyük ihtimalle deri mobilyalarınızın üzerinde tırnaklarını bileylemek isteyecektir, bu konudaki sorunları kedinizle aranızda çözmelisiniz.

DMÇ Mobilya olarak deri mobilyalarınızın keyfinin uzun yıllar ilk günkü ışıltısıyla daim olmasını dileriz.