Feng Şui, doğada bulunan yaşam enerjisini, bulunduğumuz mekanlarda harekete geçirmek ve o enerjiden en yüksek düzeyde faydalanmamızı sağlayan yöntemleri gösteren eski bir Çin öğretisidir. “Rüzgar” ve “su” anlamlarına gelir. Doğada bizi ve çevremizi etkileyen kozmik ve metafiziksel enerjiler vardır. Bu enerjiye “Chi” adı verilmiştir. Çin’liler bu güçlü enerjiyi “Ejderha’nın kozmik nefesi” olarak tanımlarlar ve Feng Şui de bu enerjiyi kullanarak bize pozitif yaşam alanları yaratmayı amaçlar.

Mobilyaların hayatımızdaki yeri önemsenmeyecek derecede fazladır. Bazen yerini değiştirdiğiniz bir koltuğun ruhunuza nasıl iyi geldiğini deneyimlemişsindir. İşte bu yazımızda, kullanabileceğiniz ufak tefek yöntemler paylaşacağız.

Öncelikle giriş kapınızın karşısında ayna olması önerilmez. Aynanın içeri giren enerjiyi yansıtıp tekrar dışarı çıkmasına neden olacağı söylenir. Kütüphane ve dolaplarınızı kapaklı tercih etmeniz, feng şui ruhuna uygun olur. Çiçekleri evinizin güneydoğu yönüne doğru yerleştirmeli ve yapay çiçek yerine, canlı çiçekler tercih etmelisiniz.

Çalışma odanızı ya da bölümünüzü bolca ışıklandırarak çalışma enerjinizi arttırabilirsiniz. Ayrıca odada veya çalışma masanızda kırmızı bir eşya (çerçeve de olabilir) bulundurmanız faydalıdır. Arkanızı duvara verecek şekilde oturmanız, arkanızda bir pencere olmaması, eğer varsa kalın bir perde ya da jaluzi ile sıkıca kapanması önerilir.

Yemek masanızda altı, sekiz ya da oniki sandalye kullanmamanız tavsiye edilir çünkü dört sayısı Çin geleneklerine göre olumsuz kabul edilir. Girişin karşısına asmadığınız aynayı yemek masanızın bulunduğu duvara gönül rahatlığıyla asabilirsiniz. Bunun bereketi arttıracağı söylenir. Herhangi bir yere sıkıştırılmış eşyalar huzursuzluk verir. Bunun en basit çözümü, sorunlu köşeyi ayna ile kaplamak olacaktır.

Mobilyalarınızda düz hatlar tercih etmelisiniz. Sivri köşeleri ayna, çiçek ya da paravan gibi eşyalarla kamufle edebilirsiniz. Enerjiyi arttırmak için canlı renklerde eşyalar kullanabilirsiniz. Su ile ilgili eşyaları (bu bir resim de olabilir), arkanıza almak yerine yüzünüz onlara bakacak şekilde dekore etmelisiniz.

Yatak odanıza ayna asarak enerjiyi yansıtırsınız ve bu nedenle düzgün bir uyku çekmeniz pek mümkün olmaz. Oysa huzurlu bir uyku için ihtiyacınız olan şey pasif bir enerji. Rahatlatıcı bir duvar rengi ve sıcak ışıklar önemlidir. Mümkün olduğunca televizyon, müzik seti, telefon ve hatta saat gibi eşyaları da yatak odanızda bulundurmamanızda fayda var... Yatağınızı, ayak ucunuz kapı ile karşı karşıya gelecek şekilde yerleştirmemeli, aynı zamanda içeri her gireni görebilecek şekilde yerleştirmelisiniz. Yatak başınız pencereye dayalı veya pencere altında olmamalı. Kullandığınız çarşaf ve nevresimlerin düz renk olması, eğer desenli olacaklarsa da geometrik şekillerden insanı yorması nedeniyle mümkün olduğunca kaçınmalısınız.

Koridor duvarınıza asacağınız resimlerle enerji akışını yumuşatabilirsiniz. Oturma grubunuzu kare ya da dikdörtgen oluşturacak şekilde yerleştirmelisiniz. L oturma düzeni Feng şui enerjisi için olumlu değildir. En iyi yerleştirme ise sekizgen şeklindedir.