Kaplamasız ahşap mobilyalar, tamiratı ve bakımı zor olan eşyalardır. Eviniz ya da ofisiniz; yaşadığınız yerlerde ahşap mobilyanın kalitesini ve sıcaklığını tercih edenlerdenseniz, mobilyalarınızın uzun yıllar dayanıklı olması için temizlik tavsiyelerimize kulak vermelisiniz.

Toz, ahşap mobilyalarınızın en büyük düşmanlarından biridir. Mobilyalarınızın tozunu, daima yumuşak ve nemli bir bez ile almalısınız. Kuru bez kullanımı, sizin göremeyeceğiniz ama mobilyalarınıza uzun vadede zarar verecek minik çiziklere ve renk kayıplarına neden olur. Mobilyalarınızı dairesel hareketlerle ve orta kararda sprey temizleyici kullanarak temizleyebilirsiniz. Güneş ışığına karşı çok da dayanıklı olmayan ahşap, yerleştirme planınızı direkt güneş ışığı almayan uygun yerlere göre yaptığınızda daha uzun ömürlü olacaktır.

Masum gibi görünen su ve sabun, özellikle boyalı mobilyalarınızın cilasına zarar vereceği gibi, içine işleyerek yapılarını da bozabilir. Üzerine dökülen herhangi bir sıvı hemen temizlenmediği takdirde mobilyalarınıza zarar verebilir. Aynı şekilde üzerine direkt olarak sıcak bardak ya da tabak koymak, renk değişikliği veya kabarıklığa neden olacağından, bardak ve tabak altlıkları kullanmayı alışkanlık haline getirmek mobilyanız için büyük önem taşır.

Eğer mobilyanızın vernik problemi varsa ve verniği dökülmeye ya da soyulmaya başladıysa, düzgün bir zımparanın ardından atacağınız bir kat vernik ile mobilyanızın ömrünü uzatabilirsiniz.

Lake mobilyaların temizliği biraz daha önem taşır, parlak yüzeyleri dolayısıyla çizikleri hemen gösterirler. Kimyasal temizlik maddesi önerilmez çünkü eğer mobilyanız kaliteli bir boya ile boyanmamışsa, boya atmalarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle temizliği mümkün olduğunda saf su ile yapmanız önerilir. Kaplamasız ahşap boyalarda olduğu gibi, yüzeyin asla nemli ve ıslak kalmaması çok önemlidir.

Önem vermeniz gereken bir diğer konu da, mobilyanızı taşırken özen göstermenizdir. Mobilyalar en çok taşınma sırasında zarar görürler, bu nedenle mobilyanızı sürüklemek yerine mümkün olduğunca kaldırarak taşımanız faydalı olacaktır. Taşıma esnasında mobilyanızın içinde bulunan eşyaları çıkartmanız da ayrıca önem taşır. Rutubet nedeniyle ve zamanla, mobilyanızın iskeletinde bozukluklar ve kaymalar medyana gelebilir. Bilinçsizce yapılan tadilatlar yerine, işi bilen birine danışmak faydalı olacaktır.

Mutfak gibi nemli yerlerde ahşap kullanıyorsanız, nem konusunda daha da dikkatli olmalısınız. Ocak yakınlarında ya da buhar ile direkt temas edecek yerlerde ahşap kullanmanız kısa süre sonra bozulmalara neden olacaktır. Mobilya üzerinde biriken buharı ivedilikle silmeniz tavsiye edilir.

Dolap kapakları gibi yerlerin menteşelerinin ve benzer mekanizmaların altı ayda bir makine yağı ile yağlanması, sorunsuz ve uzun süreli kullanımına yarar sağlayacaktır. Selobant ya da etiket gibi maddeler çözücü içerdiğinden, özellikle vernikli mobilyalarınız için zehir niteliğindedir.

Püf Noktası: Üzerine koyduğunuz bardak veya tabaktan dolayı rengi değişen (beyazlaşan) mobilyalarınız için saç kurutma makinenizi kullanabilirsiniz. Yüksek dereceye ayarladığınız makinenizi lekenin üzerine doğru tuttuğunuzda, lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.